Chirurgia szczękowa obejmuje szeroki zakres działań w obszarze jamy ustnej i struktur twarzoczaszki. Od ekstrakcji zatrzymanych zębów po zabiegi przeprowadzane na tkankach miękkich i kostnych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach należy odwiedzić taką klinikę!
Usuwanie zębów
Nieodłączną częścią chirurgii stomatologicznej są zabiegi ekstrakcji zębów. Sama procedura często jest stosunkowo krótka, jednak wymaga sporo precyzji i doświadczenia. Schody zaczynają się w przypadku zębów zatrzymanych – wówczas konieczne jest chirurgiczne ich usunięcie.
Zabieg polega na odsłonięciu tkanek i usunięciu uszkodzonego zęba. Zdarza się, że zniszczona tkanka łamie się i chirurg musi usuwać ją we fragmentach. Na koniec wykonuje się wyłyżeczkowanie ewentualnej ziarniny, a w niektórych przypadkach zakładane są szwy, by zraniona tkanka zagoiła się szybciej. Całość prowadzona jest pod znieczuleniem.
Chirurg szczękowy usuwa zniszczone zęby, a także zęby przed leczeniem protetycznym oraz pozbywa się korzeni z zębodołów.
Odbudowa kości
Każda utrata zęba, niezależnie od jej przyczyny, niesie ze sobą szereg konsekwencji. Nie tylko zmienia się cała estetyka twarzy, ale również odbija się to na zdrowiu. Osoby, które utraciły zęby w odległej przeszłości, decydujące się na implanty, często muszą przejść zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej. Dlaczego? Ponieważ w wyniku naturalnego procesu fizjologicznego w miejscu po usuniętych zębach tkanka kostna ulega znacznemu zanikowi, a to uniemożliwia prawidłowe osadzenie implantu w kości.
Procedura podnoszenia dna zatoki szczękowej, znana również jako sinus lift, należy do kategorii tzw. zabiegów okołoimplantacyjnych. Polega na umieszczeniu materiału kościotwórczego pod błonę śluzową dna zatoki szczękowej. Następuje zwiększenie ilości kości w wyrostku zębodołowym, co poprawia warunki kostne w jamie ustnej i pozwala na przeprowadzenie zabiegu implantacji. Regeneracja kości jest standardową usługą w klinice chirurgii szczękowej. Na taki zabieg do dobrego chirurga szczękowo-twarzowego w Warszawie można się umówić do Dental Fraternity.
Pozbywanie się zmian zapalnych i torbieli
Najczęściej spotykanymi zmianami patologicznymi w obrębie jamy ustnej są torbiele. Co więcej, pacjencji często nie są nawet świadomi ich obecności – zmiana rozwija się powoli, długo nie dając żadnych objawów. Przeważnie rozpoznaje się je przypadkowo podczas diagnostyki radiologicznej.
Istnieje kilka rodzai torbieli, a za ich powstawaniem stoją różne przyczyny. Jedno jest pewne: trzeba się ich pozbyć, a nierzadko niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie.
Zabieg wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Specjalista usuwa zmianę z kości szczęki, żuchwy czy na błonie śluzowej jamy ustnej. W zależności od tego, jak duża jest torbiel, zabieg może się skończyć ekstrakcją zęba lub resekcją korzeni zębów sąsiednich. Podczas usuwania zmiany mogą pojawić się ubytki kostne, które są uzupełniane materiałem kościozastępczym lub materiałem pobranym od pacjenta. Zmiana patologiczna jest poddawana badaniu histopatologicznym, którego celem jest określenie charakteru zmiany.
Pozostałe zabiegi
Poza wyżej wymienionymi specjalista ten zajmuje się również leczeniem periochrurgicznym. Ten dział stomatologii zajmuje się plastyką dziąseł oraz kości, pokrywaniem recesji dziąsłowych, wydłużeniem koron zęba, a także zabiegami SRP, czyli kiretażem zamkniętym i otwartym.
Chirurg szczękowy często współpracuje również z ortodontą, wykonując zabieg kortyktomi. Ma on na celu zmniejszenie oporów kostnych przy przemieszczaniu się zębów.
W swoich tekstach potrafi łączyć wspaniale zrównoważoną analizę z osobistymi doświadczeniami, tworząc treści, które są zarówno pouczające, jak i inspirujące. Jej styl pisania jest klarowny, przystępny, co sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane tematy stają się łatwe do zrozumienia i przyswajania.
Dodaj komentarz